Advent Salzburg tartományban
Salzburgi adventi hetek forralt borral és mézeskaláccsal
"Áldott ideje" ez az évnek: az utolsó hetek, melyek az advent áhítatos hangulatával kezdődnek és az életkedvtől duzzadó szilveszteri vigasságokkal végződnek! Az évnek ezt az időszakát évről évre számtalan népszokás, vásár és más télies vigasság tarkítja Salzburg tartomány minden vidékén.
Csendes éj - a dal
Ez az a dal, amelynek már első hangjai minden másnál jobban felidézik a karácsony hangulatát. Előbb-utóbb mindenki bekapcsolódik az éneklésbe és kis időre eluralkodik mindenen a nyugalom és béke, melyre oly nagy szüksége lenne az emberiségnek.
300 különböző nyelvre és nyelvjárásra fordították le
Ez a dal, finom egyszerűségénél fogva, páratlanul képes közvetíteni a karácsonyi üzenet lényegét a világ minden tájára. Szerzőinek, Joseph Mohrnak és Franz Xaver Grubernek hála, elválaszthatatlanul egybeforrt a Szenteste fogalmával.
A dal szövege. Tovább.>>
A Csendes éj- keletkezésének történelmi háttere
Erős békevágy
A "Csendes éj" keletkezése igen nehéz időszakra esett. A napóleoni háborúk véget értek és Európa a Bécsi Kongresszus döntése folytán újrarendeződött. Salzburgban, amely korábban egyházi hercegség volt és most elveszítette önállóságát, ez a szekularizáció kezdetét jelentette. 1816-ban Salzburg egy része Bajorország fennhatósága alá került, területeinek nagyobbik hányada Ausztriához.
Mivel a Salzach folyó lett az új államhatár, a "Csendes éj" ősbemutatójának helyszínét, a Salzburg melletti Oberndorfot elválasztották a laufeni városközponttól (Laufen ma Németország egyik szövetségi államának, Bajorországnak része). A sószállítás folytán a Salzach évszázadokon át a laufeni/oberndorfi jólét alapját képezte. Az új helyzetben azonban a hajózás, a hajósok, hajóácsok és velük együtt az helység egésze bizonytalan jövő elé nézett.
Mohr ebben az időszakban érkezett Oberndorfba, ahol 1817-től 1819-ig maradt. Korábban (1816-1817-ig) a bajor csapatok visszavonulása során sokat szenvedett Mariapfarr helységben szolgált. Ebben a történelmi helyzetben nagy jelentősége volt a "Csendes éj" negyedik versszakának, a benne kifejeződő erős békevágynak.
Néhány népszokás. Tovább.>> |